SYMBIVITA

-

Lékařská poradna

Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Když protilátky ničí vlastní tkáně

Autoimunitní nemoci dnes nejsou žádnou vzácností, lze říci, že  tomu spíše naopak. Mnohé životní situace dostávají člověka do úzkých a do stresu, což vede k nesprávně fungující imunitě,  začne chybně reagovat na spouštěcí faktor, třeba virus, zahájí tvorbu protilátek, které zaměří svou pozornost proti vlastní tkáni. Dnes ukáži na protilátky proti jaterním buňkám.

Nemoc se  pak nazývá  autoimunitní hepatitida.

 

Svou úlohu může sehrát dědičná predispozice, ale jak jsem již v úvodu naznačil k tomu se s vysokou pravděpodobností přidává hektický způsob života, vyčerpání, nedoléčená a přechozená chřipka, kouření, alkohol, častá indikace antibiotik, předchozí imunosuprese, u žen také užívaná hormonální antikoncepce (je nápadné, že se vyskytuje častěji u žen) a konečně stresy jakéhokoliv původu.

Součtem vícero faktorů vznikne základní situace oslabení - a pokud se k tomu přidá „obyčejný“ spouštěcí impuls, pak se nemoc spustí.

Nemoc se nemusí hned v začátku poznat nebo se podcení její  zákeřnost, což je typické hlavně u mladých lidí, sportovců, nebo podnikatelů, kteří mají snahu vrátit se co nejdříve a co nejrychleji do normálního pracovního tempa a režimu. A tehdy dochází z pohledu dlouhodobého působení popsaného stresu  k poškození jaterní tkáně a zhoršování jaterních funkcí. Lékař popisuje - k údivu pacienta tzv. zčistajasna - chronický zánět   jater.

 

Průběh nemoci je individuálně různý. Někdy má charakter akutního zánětu s výraznými příznaky žloutenky, nechutenstvím. Objektivně najdeme zvětšení jater, prudké zvýšení jaterních testů, stav může vyvrcholit také náhlým selháním jater, anebo přejde do chronického zánětu.

Jindy začne nemoc nenápadně a plíživě jako zánět, který má minimální projevy - jako nespecifické projevy slabosti, které nelze bez laboratoře odlišit od chřipky. Každý dlouhodobý průběh autoimunitní hepatitidy vede postupně k různému  rozsahu poškození jater a vzniku cirhózy se všemi jejími komplikacemi.

Diagnóza je postavena na celkovém rozboru situace,  fyzikálním a laboratorním vyšetření. Tehdy nás nejvíce zajímají hodnoty jaterních testů a při podezření na autoimunitní podstatu je důležité udělat speciální imunologické krevní testy na přítomnost autoprotilátek (ANA, ASMA, ANCA). Ze zobrazovacích metod použijeme ultrazvuk břicha, který ukáže anatomické poměry v oblasti jater a žlučových cest, a v indikovaných případech připravíme biopsii jater kvůli specifickému histologickému rozlišení patologického procesu, který se v jaterní tkáni odehrává..

 

Jak probíhá léčba

Vzhledem k tomu, že jde o čas a nelze si dovolit, aby zánět nenávratně poškodil orgán, nasazují se kortikoidy a další potlačující látky. Mělo by být snahou, aby tento proces trval jen  co nejkratší nezbytnou dobu a v okamžiku zastavení hrozby by se měla rozjet pátrací vyšetřovací rozvaha, hlavně imunologa,  za tím účelem, aby se pojmenovala cesta patologického procesu a byla podle zjištěného závěru uskutečněna léčba, která by měla chaotický imunitní systém uklidnit a pomoci znovu  vybudovat.

Z pomocných prostředků ve fázi rekonvalescence používáme produkty jako PROTECT STAR. Máme také dobré pomocníky v boji s oxidativním stresem, který u takových situace bývá  výrazně  přítomen. Také bych zmínil Lecithin

Samozřejmě musí u autoimunitní hepatitidy - a vůbec u všech autoimunitních nemocí – nastat zcela nekompromisní změna života, přístupu ke svému zdraví, přístupu k nemoci a s tím související změna myšlení. Principem autoimunitní nemoci je totiž, že imunitní systém ničí své tělo, to je vlastně sebedestruktivní akt. Imunita se řídí stavem mysli... Pokud má člověk ve své mysli sebedestruktivní program, pak tím také dává podnět k chybné - sebedestruktivní reakci imunitního systému....! Zde jasně fungují psychosomatická pravidla, kdy se  psychický problém somatizuje.

Pro konkrétní  dotazy na dané téma je připravena poradna.

http://www.symbivita.cz/lekarske_poradny.php 

Své zkušenosti popsal

MUDr. P. Šácha

Doporučujeme

  SLIM EFFECT- Lemon

  spalovač tuků a zároveň stimulant - zvyšuje rychlost metabolismu, a tak zajišťuje vyšší výdej energie i bez fyzického pohybu - spalu

  Zjistit více

  Organický hořčík a draslík

  Nutraceutikum - funkční doplněk HOŘČÍK pro uvolnění DRASLÍK pro energii Už vám pomohl samotný hořčík s vitamínem B6? Mož

  Zjistit více

  UltiCare LT-99 Mini

  je složen z generátoru pulzů + mini aplikátor /230 x 150 x 22 mm a O,4kg/ Malý polštářový aplikátor (A1C) + řídící jednotka

  Zjistit více

  RELAX STAR

  RELAX STAR je unikátní kombinací látek, které působí blahodárně na celé tělo. (to je na hraně, ale co napsat?) Kdo by se kdy nesetkal

  Zjistit více

  RED CLOVER

  Jetel luční obsahuje široké spektrum vitaminů, minerálních látek a organických kyselin. Mezi nejdůležitější patři isoflavony, kter

  Zjistit více

Zpravodaj emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.

Naše blogy

Pořádané akce

MUDr. P. Šácha
Nikolčice 316, 691 71
dfm(zavináč)symbinatur.com
Lékařská poradna - obecná
Lékařská poradna - privátní

Symbivita

Lékařská poradna
Symbivita © 2024