Příroda si sama vytváří rovnováhu. Když na jednom místě dojde k jejímu porušení, příroda „zařídí“, že to špatné je smeteno, uklizeno, zbouráno, odplaveno. Terén se zase zacelí, vyčistí. V novinách čteme o povodních, zemětřeseních, větrných smrštích apod. To jsou faktory, které vidíme, které jsou hmatatelné a citlivé. Ale co je to např. epidemie, zvýšený výskyt rakoviny, přemnožení jednoho živočišného druhu ? To jsou také regulace přírody. Člověk přírodě ublíží, ona se brání. Člověk poruší přírodní zákony, ona spustí epidemii. Je příroda zlá ?
Člověk znečistí vzduch a v tom místě se rozšíří výskyt rakoviny, ale současně příroda nabídne řešení. Jen se musíme kolem sebe dívat a vnímat to. Vyjděme do přírody a hledejme kolem sebe. A hle jedna bylinka vedle druhé, každá je k něčemu dobrá. Nepodceňujme ani tzv. „ plevel“, vždycky, když se v nějaké lokalitě rozmnoží, znamená to, přirozenou regulaci - je to nabídka přírody k ozdravení: Utrhni si bylinku, ona tě má léčit.
Záměrně píši o rakovině a o plevelu, protože chci upozornit na svízel a jeho lékovou formu galium.( Nemám na mysli gallium- chemický kovový prvek ale galium - svízel, rostlinu z čeledi mořenovitých.
Je více druhů svízele. Tzv. svízel přítula (galium aparine) je rozšířený na polích, lukách a při plotech, zemědělci ho ničí chemickými prostředky.
Dosahuje výšky 60-160 cm, listy má přeslenovitě rozmístěné na ose a zelenožlutý okolík květů na stopkách. Stopka je drsně ochlupená. Nazývá se také svízel šplhavý.
Svízel syřišťový (galium verum) se více vyskytuje ve vyšších polohách, je vzpřímený, 30-60 cm vysoký, zlatožluté květy mají silnou medovou vůni. Kvetoucí nať se sbírá v červenci.
Svízel povázka (galium mollugo) má žlutobílé jemné kvítky, je medonosný a vyskytuje se velmi hojně na stráních a cestách. V době květu je téměř poléhavý.
Všechny jmenované druhy svízele mají přibližně stejné léčivé účinky, ovlivněné stanovištěm. Používáme je stejným způsobem. Žel, tato hojně rostoucí léčivá rostlina upadá v zapomenutí.
V naší době bychom jí však měli věnovat zvláště zvýšenou pozornost, kdy se vyskytuje stále více případů rakovin. I tady však musím zdůraznit, že léčivé účinky čerstvé rostlinky jsou mnohem větší a takové musíme užívat zvlášť při těžkých onemocněních. Dokonce i v zimě můžeme najít pod suchou trávou, na nezasněžených místech svízel povázku.
Podrobnosti o jeho účincích lze najít v herbářích.
MUDr. P. Šácha
Ječmen Green Ways obsahuje širokou škálu biologicky aktivních látek, z nichž některé pro ilustraci uvádí tabulka níže. Jde však o zl
Zjistit víceBalanceTest společnosti Zinzino je jednoduchým sebetestem, který po odebrání kapilární krve z prstu umožňuje analýzu obsažených mastn
Zjistit víceZINC STAR obsahuje prvek zinek, který je součástí více než 300 enzymů. Zinek má blahodárný vliv na normální funkci imunitního systém
Zjistit víceEuterpe jsou vysoké, většinou silně odnožující palmy se štíhlými kmeny, domácí v Jižní Americe a na Antilách. Z dužniny plodů se p
Zjistit víceEYE STAR je výživná formule pro naše oči. Obsahuje léčivky, které znaly již naše babičky, brusnici borůvku a světlík lékařský. Lu
Zjistit víceZadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.