SYMBIVITA

-

Lékařská poradna

Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Pomocník z přírody - mučenka


Chodíme do přírody, díváme se kolem sebe a pozorujeme, co nám příroda nabízí. Můžeme pak vidět různé obrazy a dáváme jim symboliku. Např. jedna rostlina připomíná nástroje umučení Ježíše Krista.

Uprostřed květu má tři černé čnělky s bliznami jako hřeby, prašníky jako kladiva nebo jako pět ran Kristových a okolo věnec barevných vláken jako trnovou korunu.

Jmenuje se tedy MUČENKA (PASSIFLORA INCARNATA).

Je to nepostradatelný pomocník při všech formách psychického vyčerpání. Passiflora je tropická popínavá rostlina, pochází z jižních států Severní Ameriky a je rozšířena od Floridy po Mexiko, stejně i na Antilách a Bermudách.

Dorůstá do délky 10 m. Charakteristické jsou pro ni listy, 5-15 cm dlouhé, trojlaločné.

K léčebným účelům se používají čerstvé nebo sušené nadzemní části včetně malých drobných plodů, které jsou sbírány v době květu. Hlavní oblastí použití mučenky jsou neurotické stavy neklidu, lehké poruchy usínání, přerušovaný spánek, vegetativní dystonie, žaludeční a střevní obtíže. Mučenka má spasmolytický a též centrálně sedativní účinek. Kombinuje se s meduňkou, kozlíkem lékařským, chmelem, v poslední době také s třezalkou a hlohem.

Od pocitů úzkosti, strachu a bušení srdce nervového původu odpomůže čaj z hlohu a meduňky, výtažek z mučenky nebo studená lázeň paží.

Kombinace s chmelem a kozlíkem lékařským:
V rámci povoleného dávkování pro potravní doplněk se kombinuje s vitaminy, minerály a jinými ingrediencemi, které mají jako celek relaxační a protistresové účinky. Pomáhá při migrénách, psychických potížích v klimakteriu, neurastenii a poruchách spánku.

V publikaci Phytotherapy Research Volume 25, Issue 8, pages 1153–1159, August 2011 je popsána studie, která sleduje pozitivní efekt mučenky formou pití čaje na subjektivní kvalitu spánku. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.3400/abstract

O dalších účincích není možné vzhledem k legislativě EU podat informace, podle nařízení komise (EU) č. 432/2012 ze dne 16. května 2012, kterým se zřizuje seznam schválených zdravotních tvrzení při označování potravin. Vzhledem k tomu uvádíme o bylinách, bylinných přípravcích a doplňcích stravy žel pouze texty v souladu s novou legislativou. Více o účincích byliny naleznete v herbářích a lékopisech a ve wikipedii. Nebo je možno konzultovat v naší poradně.


MUDr.P.ŠáchaDoporučujeme

  Kvercetin Epigemic

  potravní doplněk srdce a cévy, mentální výkonnost Kvercetin je barvivo patřící do skupiny flavonoidů, tj. rostlinných látek, je

  Zjistit více

  Boswellia 85

  Doplněk stravy. Vzácný indický kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata) známý z 5000 let staré tradice. Obsahuje extrakt z kůry Boswe

  Zjistit více

  EUFORYN

  uvolnění a klidný spánek Nutraceutikum - funkční doplněk stravy s vysokou biologickou aktivitou 100% čisté = bez příměsí (barviv,

  Zjistit více

  FLYING

  MODERNÍ DIGITÁLNÍ ELEKTROSTIMULAČNÍ PŘÍSTROJ FLYING je novou generací mezi zdravotnickými přístroji, který byl vyvinut v souladu s tr

  Zjistit více

  BioNase

  Jak BioNase™ funguje? Červené světlo vydávané světelným zdrojem BioNase chrání nosní sliznici před spuštěním alergické reakce.

  Zjistit více

Zpravodaj emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.

Naše blogy

MUDr. P. Šácha
Nikolčice 316, 691 71
dfm(zavináč)symbinatur.com
Lékařská poradna - obecná
Lékařská poradna - privátní

Symbivita

Lékařská poradna
Symbivita © 2022