SYMBIVITA

-

Lékařská poradna

Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

KOENZYM Q 10Koenzym Q10 je nepostradatelný pro normální funkci buněk. Stárnutím se jeho množství v organismu snižuje. Bez koenzymu Q10 se přeruší tvorba energie, čímž se zastaví všechny biochemické pochody v buňce. Jedním z nejlépe prozkoumaných účinků koenzymu Q10 je jeho schopnost dodávat energii pro práci srdce a posílit srdeční sval. Na základě několika výzkumů se potvrdilo, že chronický nedostatek koenzymu Q10 může mít pro srdce nepříznivé důsledky. Koenzym Q10 chrání před civilizačními chorobami včetně rakoviny, předchází rychlému stárnutí, únavě, stresu a příznivě působí na imunitní systém. Má také příznivé účinky při onemocněních zubů a při paradentóze, onemocněních dýchacích cest a astmatu. Užívá se i při léčbě poruch mozkových činností souvisejících se schizofrenií a Alzheimerovou chorobou. Zpomaluje proces stárnutí.

Koenzym Q10 (ubichinon, z latiny: všudypřítomný) je látka podobná vitaminům a je nenahraditelná v dýchacím řetězci lidské buňky. Nachází se ve většině lidských buněk (nejvíce Q10 obsahují srdce, plíce a játra, protože tyto orgány mají největší požadavky na energii). Koenzym Q10 se z části syntetizuje v těle, z části je přijímán potravou. Nejvyšší hodnotu v těle člověka dosahuje ubichinon kolem 20. roku života. S věkem klesá podíl vlastní syntézy a v orgánech dochází k poklesu hladiny Q10. Hlavním důvodem je nedostatek aminokyselin, minerálů, stopových prvků a vitamínů (B3, B5, B6, B9, B12) především z důvodu nesprávné výživy. Hodnota ubichinonu v organismu dospělého člověka se pohybuje mezi 0,5-1 g, přičemž 5-10 mg je dodávaných potravou (maso, játra, ryby, ořechy, luštěniny, semena, rostlinné oleje, květák, brokolice, brambory, cibule, špenát). Vařením se obsah ubichinonu - koenzymu Q10 ztrácí, proto se doporučuje jíst hlavně syrovou zeleninu. I v situacích se zvýšenou energetickou spotřebou (fyzická práce, těhotenství, sportovní výkony, stres) roste spotřeba ubichinonu v organismu. Nedostatkem koenzymu trpí také lidé, kteří jsou vystaveni účinkům toxických látek (léky, cigarety). Deficit koenzymu nastává i při léčbě vysoké hladiny cholesterolu statiny.

Úpravou stravy, změnou životního stylu (pohyb na čerstvém vzduchu, vyhýbání se stresu), doplňováním potřebných vitamínů a aminokyselin se dá dosáhnout správná syntéza Q10 v těle. Substituce této životně důležité látky je ale velmi důležitá pro nemocné lidi a rekonvalescenty, po 50. roce života, při srdeční nedostatečnosti, ischemické chorobě srdeční a při neurodegenerativních onemocněních. V těle Q10 působí také jako silný antioxidant, zabraňuje oxidaci a pomáhá účinně chránit LDL-cholesterol před oxidací. Podobně pomáhají i přírodní vitamin E a OPC. Ubichinon má ochranný účinek na srdeční sval, pozitivní výsledek byl dosažen u pacientů s vysokým krevním tlakem. Kromě toho je jeho doplňování vhodné pro posílení imunitního systému a jako prevence nežádoucích účinků při léčbě statiny.

U lidí i u zvířat se cca 80% koenzymu vyskytuje v redukované formě (ubichinol), přičemž v jednotlivých orgánech je jejich vzájemný poměr různý. Většina dosavadních studií se zaměřovala na význam ubichinonu, proto předpokládaná lepší biologická využitelnost ubichinolu musí být ještě podrobně prozkoumána. Prokázaná byla ale zlepšená vstřebatelnost ubichinonu ve spojení s piperinem (extraktem z Piper nigrum).

Zdroj: MERCURY, spol. s r.o., Lazovná 11, 97401 Banská Bystrica , ( uvedeno se svolením společnosti)


Doporučujeme

Zpravodaj emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.

Naše blogy

MUDr. P. Šácha
Nikolčice 316, 691 71
dfm(zavináč)symbinatur.com
Lékařská poradna - obecná
Lékařská poradna - privátní

Symbivita

Lékařská poradna
Symbivita © 2024