Pacient, který přišel do poradny, mi vyprávěl příběh svých potíží, popsal mi příznaky, které byly před deseti léty uzavřeny pod určitou diagnózou, na ni pak byl dlouhá léta léčen. Žel, jeho potíže neustupovaly, navíc se objevily nové příznaky, související s vedlejšími projevy užívaných léků. Položil jsem mu základní otázku: Byla vám tehdy na začátku provedena diferenciální diagnostika? Nevím. O co by mělo jít?
Lékař zkoumá, zda přítomné příznaky nemohou být projevem jiné diagnózy. A sestavuje návrh různých diagnóz (nemocí) s podobnými příznaky.
Uvedu příklad
Podle rtg. byla stanovena artróza, ale nebyla provedena diferenciální diagnóza s ohledem na věk, zda současně není přítomna osteoporóza nebo zda se neodehrává proces revmatoidní artritidy atd. Jde přitom o to, že každá diagnóza vyžaduje jiný postup.
Nebo přichází do ordinace pacient s kašlem, který může být způsoben zánětem průdušek, alergií, následkem kouření, je součástí nějakého syndromu, astmatu apod.
A to se nestalo u prvního pacienta, nebyla u něj provedena diferenciální diagnóza, byl deset let léčen neadekvátním způsobem a teprve v poradně se dozvěděl, že postup diagnózy neproběhl dostatečně a úplně. Byl tedy orientován ke svému lékaři, ten provedl nová vyšetření, na jejichž základě pak lékař stanovil přesnější diagnózu a také upravil léčbu. Po krátké době se při nové léčbě dostavila konečně úleva.
Problematika
Není však snadné najít skutečnou diagnózu. Na klinice probíhají konzilia s cílem uskutečnit tuto diferenciální diagnostiku, pacient jde od jednoho specialisty ke druhému a každý z nich hledá diagnózu, jsou popsány několikastránkové závěry. Každý specialista navrhuje léčbu ze svého pohledu a oboru. Přitom se stává, že stejně žádná léčba nezabírá a vyjasnění dá po čase až pitva…
Ale to jsou ty krajní případy, kdy se časem a systémem léčby prostřednictvím potlačování příznaků, tedy pokusem a omylem, vytvořil řetězec příznaků navzájem se překrývajících, a vlastně maskujících podstatu, jádro příznaku. Těžko se bude třeba hledat podstata poruchy imunitního systému, když pacient užívá dlouhá léta kortikoidy nebo má nastavenu imunosupresivní léčbu…
Podstatné
Diferenciální diagnostika se má provádět hned v začátku, dříve, než se nasadí lék potlačující příznak. Mnohdy (alespoň z výpovědí lidí, kteří píšou do poradny) se však diferenciální diagnostika neprovedla, hned byl nasazen lék a určitě v systému chyběl do hloubky prováděný rozbor životní situace pacienta. A systém tzv. vstupních prohlídek, který se v ordinaci uskuteční během půl hodiny, to nenahradí. Je třeba konstatovat, že je to iluze vzdálená od reality. Žel, nemoc to vůbec nezajímá.
Konzultace je možná přes naši poradnu.
http://www.symbivita.cz/lekarska-poradna/
MUDr.P.Šácha
Sirup pro dobré trávení s hlavní složkou – bylinou artyčok. Ve starém Římě byly artyčoky důležitým pokrmem při hostinách pro do
Zjistit víceVitamin D3 je jediný vitamin, který může tělo vyrábět ze slunečního záření. Díky dnešnímu způsobu života a rozsáhlým využívá
Zjistit víceNyní Vám přinášíme jedinečnou možnost nákupu výhodného balícku Symbi. Balíček obsahuje unikátní produkty 1x Symbi I a 2x Symbi II
Zjistit víceVitamin A podporuje normální stav sliznic, pokožky, zraku a imunitního systému. Podílí se na procesu specializace buněk a metabolismu žel
Zjistit víceMozek je zodpovědný za všechny řídící procesy v těle a za všechny schopnosti člověka, a proto je nezbytné dodávat mozkovým buňkám
Zjistit víceZadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.