O červené řepě

O červené řepě
V seriálu, který je věnován tématu "Symbinatur - návrat k přírodě" se věnuji těm bylinám nebo přírodním jevům, které se vyskytují v blízkosti člověka, jsou snadno dostupné a přinášejí mu užitek.
V tomto článku je na řadě červená řepa.

Paul C. Bragg a Patricia Braggová, autoři "Šokující pravdy o vodě" píší:

Jako vědec a odborník v oblasti výživy jsem se vždy zajímal o Rusy, kteří se dožili vysokého věku. Podnikl jsem četné expedice do Ruska a setkal jsem se tam s lidmi, kteří žili obdivuhodně dlouho, někteří dosáhli věku 164 let i více.

Zjistil jsem, že mnozí z nich pili jen dešťovou a sněhovou vodu. Tím zredukovali riziko kornatění tepen. Dozvěděl jsem se, že červená řepa byla důležitou potravinou v jejich denním jídelníčku. Z průzračně čistých řek získávali řeřichu, kterou míchali se syrovou nastrouhanou červenou řepou. Mnozí z těchto Rusů nikdy neochutnali normální stolní sůl. Jejich cévy byly měkké, poddajné a elastické, bez anorganických usazenin. Tolik citace.

Obecně je řepa známá jako jedna z nejléčivějších potravin, prodlužujících život.
Červená řepa pochází z Blízkého východu a Středomoří. Dnes se nejvíce pěstuje ve východní Evropě a USA. Červená řepa je univerzální prostředek na zvýšení obranyschopnosti organizmu. Povzbuzuje trávení, odvodňuje a příznivě ovlivňuje vylučování kyseliny močové, která způsobuje dnu a revma. Naši dávní předkové věřili v její léčivé účinky při bolesti hlavy a zubů.

Navíc šťáva z červené řepy pomáhá tvorbě červených krvinek a tím aktivizuje buněčné dýchání. Obsahuje rostlinná barviva betakyany a speciální bílkovinu betain. Právě ony působí na zlepšení buněčného dýchání, což má velký vliv při prevenci i léčbě nádorových onemocnění. Betain velmi účinně podporuje proces detoxikace jater. Řepná šťáva má také schopnost zbavovat organizmus radioaktivních látek. Minerály obsažené ve šťávě z červené řepy působí velmi účinně na ledviny a žlučník. Další významnou vlastností je zásaditý charakter. Díky němu velmi účinně odkyseluje organizmus, což je veledůležité u všech chronických nemocí..Vysoký obsah draslíku se při pravidelné konzumaci projeví také na dobré činnosti nervové soustavy, protože zásobuje tělo řadou vitamínů. Pro vysoký obsah kyseliny šťavelové však není dobré sníst červené řepy více než 200 gramů denně. Čerstvě uvařená je z hlediska využití všech zdraví prospěšných látek lepší než syrová.
Není třeba se ničeho obávat, objeví-li se po jejím požití narůžovělá moč nebo stolice. Důvodem je neškodné barvivo betakyanin, o kterém byla zmínka výše.
Červená řepa prospívá celému krevnímu systému a ovlivňuje kvalitu krve samotné, což se využívá při různých krevních chorobách od chudokrevnosti až po některé druhy leukémie.

Požívání řepného salátu nebo pití šťávy je jistě prospěšné a důkazem toho je narůstající popularita výrobků, které obsahují červenou řepu v různých kombinacích s jinými produkty, třeba mrkví.


Extrakt z červené řepy
Přípravek je zaměřen na problémy vznikající v souvislosti s anemií, leukémií, imunitou, viskozitou krve, ale i vyšším obsahem cholesterolu,. Svým obsahem aktivních látek přispívá k ozdravení člověka tím, že pohlcuje volné radikály, které svou přítomností v organizmu představují reálnou hrozbu vzniku rakovinového bujení, a v případě, že již nemoc nastala, zmírňuje její projevy, v případě lehčích stavů onemocnění je dokáže i vyléčit, případně zastavit. Dobře se rozpouští v mléčných výrobcích, zejména v bílých jogurtech je velmi dobře stravitelný, hůře se rozpouští ve vodě, se kterou vytváří chuťově nedobrý nápoj.
Přípravek obsahuje volné čisté přírodní železo, které se lehce podílí na tvorbě hemoglobinu, a tím v krvetvorných orgánech těla na tvorbě červených krvinek. Potom dochází zpravidla k rychlému nastartování správné krvetvorby. A většinou postačí jedno až dvě balení k dosažení velmi dobrého výsledku.
Speciálním výrobním postupem za použití vakua se izolují ze suroviny velmi křehké betaninové vazby na zvláštní formu železa, která se považuje za léčivou.

Úmyslně jsem použil tento produkt, abych zde dokončil svou myšlenku.
Příroda nabídla červenou řepu jako potravu, která člověku přináší zdraví. Ten starý Rus ji jedl, protože patřila mezi jeho základní zdroj potravy. A vlastně nevěděl o jeho léčivých účincích. Dnešní člověk žije v rychlém tempu a nemá čas se zabývat pěstováním řepy, jejím skladováním a přípravou, má tendenci si to zjednodušit.
Uvítá silný a účinný extrakt, 3 x denně jednu lžičku a do těla tak přijme tolik potřebných látek, jako by snědl tři talířky salátu. Většina výrobců se spokojí s výrobou extraktu, ale jsou takoví, kteří se nespokojí s obvyklým extraktem a pracují s ním nadále- až do vytvoření velmi " akčního" ( hustého, silného, bez balastních látek) preparátu a teprve onen nabízejí k prodeji. V té rostlině je informace, jsou zde složité biochemické sloučeniny. A jde o to, jak je šetrně izolovat a správně použít k léčení. Protože právě tyto vazby si člověk svým nešetrným způsobem života poničil až onemocněl.

Příroda nabízí řešení, člověk si z řepy vyrobí lék. Ale nesmí zapomenout, že současně s tím musí něco ve svém životě změnit.

Další článek na téma:
http://www.symbinatur.com/Cervena-repa-a-imunita-clanek-830.html
http://www.symbinatur.com/testy_produktu.php?idtest=2

MUDr. P. Šácha,
Symbinatur medicína

www.symbinatur.com