Hodnotná přírodní potravina, ale také jeden z největších léků starověké medicíny (léčil jím Hippokrates i Paracelsus). Naši předkové ho uží...

Symbinatur.com - eshop s přírodními prostředky

Lékařská poradna

SYMBIVITA - Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Včelí med

Včelí med
Včelí med


Hodnotná přírodní potravina, ale také jeden z největších léků starověké medicíny (léčil jím Hippokrates i Paracelsus). Naši předkové ho užívali po tisíciletí, nejen vnitřně, ale i povrchově. Obsahuje četné enzymy, antioxidanty, aminokyseliny, vitamíny, minerály, pylová zrna, včelí mateří kašičku. Je ideálním konzervačním prostředkem (vysoký obsah cukrů, nižší pH, organické kyseliny), dají se do něj nakládat potraviny (v egyptských pyramidách nalezený zkrystalizovaný med byl i po 3000 letech jedlý).

Nejlepší je med z okolí pacienta, nepasterizovaný, surový, bio-kvality. Krystalizace není na závadu, naopak je známkou pravosti medu (pouze jednodruhový akátový med nekrystalizuje pro vyšší podíl fruktózy). Nesmí být zahřátý na víc než 46°C, jinak ztratí většinu vitamínů a enzymů, a stává se nestravitelným. Neměl by také být dlouhodobě vystaven slunečnímu světlu. Celosvětově je za nejlepší považován med Manuka (N. Zéland. Nejlepší na hojení ran, jizev a keloidů) a med Zambezi (Africký černý med. Nejlepší na anemii, osteoporózu a poruchy minerálního metabolizmu). Používají se léčebně tam, kde místní med nestačí.

Zvýšená konzumace medu obecně nevyvolává žádné zdravotní potíže, pouze lidé s alergií na pyly a včelí žihadla by měli být, při jeho užívání, obezřetní, a diabetici umírnění.


1) Lokální, zevní, povrchové použití:

- Ošetření ran. Med, přiložený na ránu, zpočátku štípe, ale zastavuje krvácení, brání infekci, velmi urychluje hojení, zmenšuje následné jizvy, brání vzniku keloidů. Působí proti zánětu, bakteriím, virům i plísním. Je ideálním doplňkem chirurgie. Za druhé světové války v Rusku přes 40 velkých klinik používalo med na rány jako antiseptikum. Plastičtí chirurgové nedávno zjistili, že při transplantaci kůže se rány rychleji a bez komplikací hojí, má-li pacient ve stravě med.

- Ošetření popálenin, včetně popálení vřícím olejem a spálení sluncem. Med absorbuje horkost, ochlazuje, urychluje hojení, zmenšuje jizvy.

- Nehojící se rány, puchýře, vředy. Očistit, nanést med, a na 7dní obvázat. Med vyhojí patologické ložisko a vstřebá se.- Med je účinným pomocníkem při bodnutí včelou a jiným hmyzem, ale také při uštknutí hadem. Neutralizuje jed, působí protialergicky, hojí ránu, brání následné nekróze a infekci.

- Afty, bolesti zubů, špatný stav dásní. Med brání přerůstání kvasinek a bakterií v dutině ústní. Podaný přímo na bolavý zub, ulevuje od bolesti. Indiánky medem potíraly dásně dětem při obtížném prořezávání zubů. Med nezpůsobuje zubní kaz, naopak zubům prospívá. Cukry, v něm obsažené, se z velké části rozkládají až v žaludku, ne v dutině ústní.

- Záněty spojivek. Léčivé účinky má koupel oka v teplé vodě s medem.

- Akné. Med je jedním z nejlepších léků na léčbu akné, a na omlazení pokožky. Stačí med (nebo med se skořicí) vetřít do kůže a opláchnout.

- Kožní plísňová onemocnění. Často dobře reagují na med se skořicí či koupele ve vodě se sodou.

- Lupénka (psoriáza). Onemocnění klasickými prostředky nevyléčitelné a obtížně zlepšitelné. Stav mnohých nemocných se zlepšil po lokálním a celkovém užívání včelího medu.


2) Celkové, vnitřní použití:

Med se užívá po lžičkách či popíjí rozpuštěný ve vodě. Doporučovaná denní dávka je 60-100g (3-5 lžic) denně. Přidání skořice 4-5x zvýší léčebné účinky medu. Např. 1polévková lžíce medu a 1 čajová lžička skořice 1xd před snídaní až několikrát denně. Nebo 1polévková lžíce medu + 1/2 čajové lžičky skořice. Nebo 2 polévkové lžíce medu + 1čajová lžička skořice. Nebo šálek horké vody + 2 lžičky medu + 2 lžičky práškové skořice. Nebo čajová lžička medu + poprášit skořicí. K dosažení léčebného účinku nemusí být dodrženo přesné dávkování.

- Med upravuje trávení. Je vhodný k léčbě všech forem podráždění trávicího traktu a zažívacích potíží. Pálení žáhy a žaludeční vředy. Onemocnění střev, plynatost, bolesti břicha. Zácpa (např. kávovou lžičku před spaním). Průjem. Med má přímo zachraňující účinky při těžkých průjmech kojenců. Nemoci jater a žlučníku (žloutenka, zánět žlučníku,..).

- Je účinným pomocníkem při léčbě otrav, např. houbami.

- Je cennou potravinou ve výživě dětí a těhotných žen, ideálně se v něm doplňují výživové a léčebné vlastnosti. Kojencům se v malých dávkách může přidávat už od prvního týdne života. Nahrazení cukru medem upravuje hyperaktivitu u dětí a pomáhá jejich zdravému růstu. Svým obsahem železa a mědi zvyšuje obsah krevního barviva hemoglobinu a podporuje tvorbu krve (hl. tmavý med). Díky obsahu vitamínu B12, podporuje fyzickou sílu a chuť k jídlu. Jako sladidlo je nesrovnatelně lepší než řepný cukr, a to jak v umělé výživě kojenců (6-8%), tak ve všech pokrmech. Někteří autoři doporučují, aby těhotné ženy během těhotenství zkonzumovali 5kg medu, plod tak dostane látky potřebné ke zdravému vývoji v mnohem přirozenější a využitelnější formě než prostřednictvím multivitaminových tablet.

- Nahrazení bílého cukru medem výrazně snižuje riziko civilizačních chorob, například cukrovky, tím, že sníží zatížení enzymatické činnosti. Med obsahuje převážně jednoduché cukry (monosacharidy), které organizmus snadno a bez enzymatické zátěže využije. Bílý řepný cukr neobsahuje vitamíny, minerály ani enzymy a jeho trávení je pro organizmus velmi zatěžující, což časem vede k onemocnění cukrovkou. Med mohou užívat i diabetici (čajová lžička světlého medu 1-2xd). Umělá sladidla jsou dlouhodobě nebezpečná, mohou zhoršit cukrovku, vyvolat rakovinu, neurologické a další potíže.

- Med je jedním z nejlepších prostředků ke snížení hladiny cholesterolu v krvi (např. během dne popíjet medový nápoj po 3měsíce). Dnes tak rozšířené chemické léky na snížení cholesterolu jsou dlouhodobě velmi zatěžující a mohou mít obrovské vedlejší účinky včetně rakoviny jater a poškození mozku.

- Med dodává energii a zahání únavu. Rozpuštěný ve vodě má účinky energetického nápoje pro atlety a posilujícího nápoje pro vyčerpané, nemocné, rekonvalescenty, malé děti, staré lidi. Dlouho a rovnoměrně, dodává tělu snadno využitelnou energii a vitamíny.

- Med zvyšuje přirozenou odolnost organizmu. Stimuluje imunitní systém, působí proti zánětu, bakteriím, plísním i virům.

- Nachlazení. Akutní bolest v krku, ucpaný nos, suchý, záchvatovitý kašel (voda s medem, čaj s medem a citrónem).

- Onemocnění dýchacích cest. V Bulharsku zkoumali účinky medu na 18000 pacientech a prokázali zlepšení u chřipky, rýmy, sinusitidy, bronchitidy, astmatu, respiračních alergických potíží. Med se s úspěchem používal i jako doplněk léčby černého kašle a tuberkulózy plic.

- V Indii úspěšně používají pastu z medu a skořice k léčbě srdečních onemocnění. Med obsahuje hodně draslíku, posiluje srdce, čistí a rozšiřuje cévy, upravuje vysoký krevní tlak a zlepšuje dýchání.

- Čistí a omlazuje pleť: pleťová maska z medu a ovesných vloček na 1/2h. Vtírání čistého medu do kůže výborně hojí akné.

- Omlazuje vlasy a snižuje jejich vypadávání: olivový olej + med. Nebo olivový olej + med + skořice. Vetřít do vlasů a ponechat 5-15minut.

- Osteoporóza. Už 1polévková lžíce medu denně stimuluje příjem vápníku z potravy. Nejlepší je tmavý med.

- Artritida. 1 polévková lžíce medu + 1/2 čajové lžičky skořice 1xd před snídaní, do měsíce většinou vymizí bolesti, léčba se provádí 3měsíce.

- Anemie. Hlavně tmavý med má výrazné léčebné účinky.

- Med posiluje psychiku, mírní nervovou vyčerpanost i nervovou přecitlivělost. Je ideálním proti-stresovým lékem, především pro lidi, kteří mají problémy s krevním cukrem (např. lžíci ráno na lačno a večer před spaním).

- Upravuje nespavost a zlepšuje spánek (např. mléko s medem či kávová lžička medu před spaním)

- Lék neplodnosti mužů (2 lžičky medu před spaním) i žen (indický recept: med poprášený skořicí vtírat do dásní během dne. Nebo med rozpustit ve vlažné vodě a popíjet během dne)

- Obezita. Med obsahuje hodně cukrů, ale málo kalorií. Med se skořicí 2-3xd v čaji či vodě upraví hladinu cukru v krvi, sníží chuť na sladké, dodá tělu potřebnou energii, přitom podporuje odbourávání tělesného tuku.

- Stáří. Med je výborným tonikem pro seniory. Dodává energii, zvyšuje bdělost, pevnost kostí, pohyblivost kloubů, obranyschopnost organizmu.

- Rakovina. V Japonsku a Austrálii med se skořicí úspěšně používají i při léčbě rakoviny. Zvýšená konzumace medu byla právem považována za jednu z cest k dlouhověkosti (chovatelé včel dle statistik žijí déle než průměrná populace, méně trpí rakovinou a artritidou).

- Alkalizuje tělo. Med sám má nižší pH, v organizmu ale vyvolává žádoucí zásaditou odezvu.

- Léčba medem pomohla mnoha pacientům s onemocněním ledvin, infekcí močového měchýře, nočním pomočováním, migrénou, alergií, ztrátou sluchu, a různými dalšími potížemi.


Zdroj:
http://www.veterina-homeopatie.cz/homeopatie.html#StravaSymbinatur - Zpravodaj emailem
Zadejte svou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.


Symbinatur - Přihlášení do klubu
Heslo:


Symbinatur - Stálá nabídka
GOLD STAR - více GOLD STAR
výrobce: STARLIFE
Doporučené dávkování 1–3 tablety 2× denně. Při zvýšené zátěži až 6–8 tab...
ALPHA LIPOIC STAR - více ALPHA LIPOIC STAR
výrobce: STARLIFE
Alfa-lipoová kyselina je známá také jako kyselina tioktová nebo kyselina li...
LIPOSOMAL MAGNESIUM - více LIPOSOMAL MAGNESIUM
výrobce: AVITA
liposomální hořčík Liposomální forma umožňuje rychlé rozpuštění a vstřeb...
STRONG C 1000 - více STRONG C 1000
výrobce: AVITA
Výživový doplněk - s obsahem 1000 mg vitaminu C v jedné tabletce s postupný...
Symbi I. 1x a Symbi II. 2x - výhodný balíček - více Symbi I. 1x a Symbi II. 2x - výhodný balíček
výrobce: Systém Symbi
Nyní Vám přinášíme jedinečnou možnost nákupu výhodného balícku Symbi. Balí...
COENZYSTAR Q10 - více COENZYSTAR Q10
výrobce: STARLIFE
COENZYSTAR Q10 je formule, jejíž hlavní složkou je koenzym Q10, který je dů...
Symbinatur - Nejbližší semináře

Symbinatur - Diskuzní fórum

Symbinatur - Tiskové zprávy

S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Používáním naších stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookie ve vašem počítači / zařízení. Nastavení cookies můžete změnit v nastavení vašeho prohlížeče.
Zavřít

Naše společnost je partnerem Lyoness

O bližší informace jak využít slevový systém a výhody při Vašem nákupu v našem E-shopu, jak se registrovat a podobně, nás kontaktujte na dfm@symbinatur.com.

Symbinatur - Nejzajímavější seriály