Přišlo se na to, že člověk potřebuje užívat kromě základních potravin také potravní doplňky, aby tělu dodal, co potřebuje, zvláště když nár...

Symbinatur.com - eshop s přírodními prostředky

Lékařská poradna

SYMBIVITA - Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

MORINGA od Mrtvého moře

MORINGA od Mrtvého moře
MORINGA od Mrtvého moře


Přišlo se na to, že člověk potřebuje užívat kromě základních potravin také potravní doplňky, aby tělu dodal, co potřebuje, zvláště když nároky života v civilizaci tak rychle narůstají.

V minulosti vědci sestavovali složité recepty z čistých jednotlivých ingrediencí plných vitaminů, minerálů, stopových prvků a třeba enzymů za tím účelem, aby recept pokryl požadavky těla. Každá ingredience byla z jiného zdroje. Autoři receptu však musejí chemicky překonat mnohé vazby mezi jednotlivými ingrediencemi, aby se navzájem nevylučovaly, aby se směs nespékala, aby se nezkazila, aby odpovídala hygienickým normám. To vše pak vzdaluje výsledný produkt od přírodní formy a přestává být skutečně přírodním produktem…

Proto se nynější pozornost soustředí na výzkum tzv. superpotravin. Jsou to takové plody přírody, které vše obsahují přirozeně.

K popisu jsem si dnes vybral moringu oleiferu, rostoucí v krajině u Mrtvého moře, zejména listy tohoto stromu. Na světě je více druhů moringy, jsou z nich vysázeny rozsáhlé plantáže, jsou napsány velké studie o účincích.

Ve starozákonní době byla oblast dnešního Mrtvého moře naopak místem s bujnou vegetací, hojností zvířat i veškerého bohatství obyvatel dvou měst, Sodomy a Gomory, kde se ale, jak čteme v Bibli, rozhojnily nejrůznější typy hříchů od obžerství a pijáctví až po cizoložství i vynucené obcování mužů s muži, byť přišli do města coby hosté... Božím soudem byl vynesen rozsudek – a obě města zničena ohněm a sírou. Podle Bible se rozkládala právě v oblasti dnešního Mrtvého moře…

Byla zde objevena archeologická sídliště, jejichž průzkum odhalil stopy síry a zničení spálením. Kdo byl u Mrtvého moře, viděl na vlastní oči pustinu… Nicméně je to oblast charakteristická půdou nesmírně bohatou na síru a fosfor, tj. na dvě základní látky pro rostliny, a na množství dalších minerálů a přírodních složek, majících význam i pro lidské tělo. V této půdě roste moringa, kterou mám na mysli.

Unikátnost prostředí Mrtvého moře
- specifické životní podmínky více než 400 m pod hladinou světového oceánu (atmosféra přirozeně obohacená kyslíkem)
- bohaté (na minerály a stopové prvky) a dlouhodobě stabilní složení půdy a hlubších vrstev, dostupné kořenovému systému
- vysoká čistota půdy, vzduchu, vody (extrémně nízký výskyt patogenních mikroorganizmů)
- bezpečná přirozená ochrana rostliny před vlivem soli
- 330 slunečných dní v roce

Listy moringy
Nejcennější částí moringy jsou listy, obsahují 90 živin. Proto i pojmenování "strom života", "strom pro budoucnost", „zázračný strom“…
Výzkumy odhalují slibné možnosti
- pomoci rodičkám s produkcí mléka,
- snižovat hladinu glukózy u pacientů s diabetem,
- chránit srdce.

Pro těhotné
Těhotná žena potřebuje nejvíce tři důležité živiny: vápník, železo, kyselinu listovou. V zemích moringy se její listy zpracovávají do prášku, a ten se běžně používá k doplnění těchto minerálů, stejně jako vitaminy B a bílkoviny, které těhotné ženy a kojicí matky také potřebují. Do Evropy však přichází moringa už ve formě potravního doplňku, a tak musí výrobce na obal napsat, že produkt není vhodný pro děti do tří let, pro těhotné a kojicí ženy, to prostě vychází ze zákona. Když tedy v článku konstatuji, že je moringa pro těhotenství prospěšná, musí si každá žena srovnat své rozhodnutí produkt užívat se svým přesvědčením.

Na blogu Michele Chirby jsou popisovány zkušenosti z Beninu.

Tam se uskutečnilo pozorování na skupině žen, které kojily své děti. A ukázalo se, že moringa může působit jako přírodní látka, která zvyšuje produkci mléka, a to i u matek, které porodí své děti předčasně…!

A na Filipínách studie zjistila, že u kojicích matek, jež denně moringu požívaly, se zvýšil objem mateřského mléka a váhové přírůstky kojenců byly významně vyšší než u kontrolní skupiny matek a dětí, kde moringa podávána nebyla.

Jako zelenina
Moringa zařazená do jídelníčku je srovnatelná s jinou listovou zeleninou, její začlenění do matčiny stravy je bezpečné pro ni a její dítě, pokračuje se v uvedeném blogu.

Senegalské studie uvádějí, že užívání moringy po porodu zvýšilo u matek hladinu vitaminu A a také se zvýšil obsah vitaminu A v mateřském mléce po dobu nejméně šesti měsíců. Tam, kde mají přístup k prášku z moringy, a to je většinou v chudých zemích třetího světa, kde lze hovořit o podvýživě, o nedostatku železa a jiných nutrientů, přidávají moringu dětem do kaše, také celé rodiny ho přidávají do jídla a lze tvrdit, že si tím zabezpečují prevenci nemocí vznikajících z nedostatku živin v potravě.

Kapsle
Vraťme se však zpět ke kapslím. U nás sice nemáme nedostatek a naše děti netrpí podvýživou, nicméně se moringa uplatní i zde. V kapsli máme 100% sušinu z listů moringy oleifera (310 mg) a pro prevenci je doporučena dávka pro dospělé 1-2 kapsle 2 x denně a pro seniory a adolescenty 1 kapsle denně, vždy před jídlem. Začíná se 1 kapslí, postupně se dávka zvyšuje týdně o jednu kapsli až na 3 denně.

V našich poměrech máme problémy spíše opačné, tj. z nevhodné stravy, z uspěchaného tempa a z nedostatku pohybu. Tíží nás civilizační nemoci.

Moringa a cukrovka
Diabetes melitus je chronická metabolická porucha, která narušuje glukózovou toleranci a vede k vysokému riziku kardiovaskulárních chorob. Studie provedené jak u zvířat, tak u lidí ukazují, že látky obsažené v listech stromu moringa oleifera vedou k výraznému snížení hladiny glukózy v krvi, a tím se řadí mezi „pomocníky“ anti-diabetické léčby. Moringa je bohatá na antioxidanty, což má také významný vliv na ochranu organizmu. Pravidelný příjem moringy a dalších účinných antioxidantů se doporučuje k ochraně před oxidačním poškozením.

INNOVATIVE JOURNAL OF MEDICAL AND HEALTH SCIENCE v Indii uveřejnil r. 2013 na www.innovativejournal.in studii s názvem „Vliv moringy oleifera na hladinu krevní glukózy, hladinu LDL cholesterolu u diabetu II. typu obézních lidí“. Domorodci využívají po mnoho dekád listy moringy oleifera v bylinném ošetřování za účelem ovlivnění cukrovky. V této studii byl proto přezkoumán vědecký základ pro užití moringy u obézních pacientů s diabetem II. typu. Bylo zjištěno, že suplementace prášku z listu moringy oleifera snížila hladiny glukózy v séru a LDL. Tyto hodnoty byly statisticky významné. To dovedlo vědce k závěru, že listy moringy oleifera mají určitou hypoglykemickou aktivitu a také aktivitu snižující LDL cholesterol u obézních lidí s diabetem II. typu.

LIPOPEROXIDACE
Moringa je bohatá na antioxidanty - to je velmi pozitivní fakt. Vysoká hladina cukru v krvi může podporovat tvorbu volných radikálů. V poslední době je tento děj podrobněji studován - nazývá se lipoperoxidace. Stručně se jedná o děj, při němž jsou reaktivními sloučeninami kyslíku oxidačně napadány biomolekuly, zejména lipidy, proteiny a nukleové kyseliny, což s sebou v důsledku nese poškození biomembrán, buněčných mechanizmů, urychlení procesu stárnutí a destrukci buněk. A právě tato lipoperoxidace je jednou z charakteristických reakcí, které se rozvíjejí u chronických diabetiků. Je třeba si uvědomit, že tento proces je nejprve v těle potřebný a plní také fyziologickou funkci. V organizmu se vyvinul antioxidační ochranný systém, jenž má za úkol kontrolovat produkci a působení volných radikálů. Tento kontrolní mechanizmus musí mít dostatečnou kapacitu a musí být schopný nežádoucí radikálové oxidační reakce regulovat. Při rozvoji cukrovky se však tato rovnováha naruší a lipoperoxidace se začne uplatňovat patologicky. Logicky tedy můžeme pomoci nastolit rovnováhu regulačního mechanizmu pravidelným příjmem moringy a dalších účinných antioxidantů (glutathion, molekulární vodík ad.), a tím tělo chránit před oxidačním poškozením. Ve studii diabetických krys se ukázalo, že příjem moringy vedl k výraznému zvýšení aktivity tří hlavních detoxikačních enzymů, jež bojují proti volným radikálům. V roce 2011 Giridhari a kolektiv uskutečnil studii, při níž byly podávány tabletky vyrobené z listů moringy společně s dietou, jež sledovala přijímané kalorie. Na konci tohoto tříměsíčního postupu se ukázalo snížení hladiny cukru o 8,8 % a současně se výrazně snížila hladina cholesterolu.

Tyto studie jsou velmi povzbudivé a výsledky jsou srovnatelné se studiemi léků proti cukrovce. Např. Jaiswal a kol. r. 2009 dokumentoval dokonce účinnější snižování hladiny glukózy v krvi. Přes to všechno nelze moringu použít jako náhradu za aktuální lék na cukrovku. Je to skvělý doplněk, můžeme ho začlenit do každodenní stravy, ale není to lék.

Kardiovaskulární choroby
Problém s cukrem, stejně tak jako problém s tuky a škodlivým cholesterolem, má mnoho společného v rámci civilizačních chorob. Vysoká hladina LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi může vést k tvorbě plaků v tepnách, čímž se zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Také v tomto případě přináší studie moringy povzbudivé informace o tom, že užívání moringy vede ke snižování škodlivých krevních lipidů a zároveň k prospěšnému zvýšení hladiny HDL cholesterolu, jenž dostane pod kontrolu škodlivý LDL cholesterol. Moringa přirozeně blokuje rozvoj hypertenze. Udržování zdravého srdce samozřejmě vyžaduje dietu, pohybovou aktivitu, odtrhnutí se od stresu a ve spojení s užíváním moringy se šance k ozdravení srdce zvyšuje.

Zvedám hlas pro moringu.


MUDr. P. ŠáchaSymbinatur - Podobné články
 • Klinické studie KSM-66
 • Ashwagandha zvyšuje svalovou sílu, zrychluje regeneraci po vyčerpání
 • Ashwagandha u hypotyreózy
 • Indický ženšen
 • Základní informace o vitaminu C
 • Liposomální forma produktů
 • Ortomolekulární medicína je dostupná
 • Nastupují léčiva v liposomální formě
 • ALOE VERA AND ENZYMES
 • STRONG C 1000
 • FLAX OMEGA 3
 • Podpora pohybového systému
 • Letní kombinace
 • Zůstaňte v létě vitální a zabezpečte organismu i pokožce vše co potřebuje!
 • Je čas na posílení imunity dodáváním vitaminu D
 • Pár formulí pro dobrou kondici
 • Úvod pro novou spolupráci
 • Prospěšnost potravních doplňků Avita International při léčbě atopického ekzému
 • Jak pomoci kloubům?
 • Mnozí se ptají
 • Moringa–strom života
 • Osteoporóza nemá šanci
 • Vitamin D a minerály pro tělo
 • Olej ze semen lnu
 • Zdravý růst a dobrá regenerace
 • Enzymoterapie - aloe vera&enzymes
 • Silný vitamin C
 • Mistrovská kombinace antioxidantů
 • Prospěšnost potravních doplňků Avita International při léčbě atopického ekzému
 • Vitamin C v liposomech
 • Kdy a jak se dá použít vitamin C
 • SLIMULIN v e-shopu
 • RECEPT na letní kokteil s MORINGOU!
 • Moringa a diabetes
 • Avita očistný program
 • Papaya – ovoce budoucnosti
 • Zázvor jako nutrigenetikum
 • Aktivní prevence v boji proti rakovině
 • Apigenin
 • Kurkumin jako nutrigenetikum
 • Piperin jako nutrigenetikum
 • ALOE VERA - mocná rostlina s léčivými účinky
 • Vitamin C v liposomech
 • Malé semínko s bohatým účinkem
 • Ortomolekulární medicína je dostupná
 • O skořici
 • Neurocholin
 • Zázvor jako nutrigenetikum
 • Koření uklidňuje
 • KOENZYM Q 10
 • Fosfatidylserin a funkce mozku
 • Excelentní nápoj
 • Černý bez a jeho význam
 • Cordyceps - houba, která parazituje na housence
 • Chřest (asparagus, špargl)
 • Znáte moučku z hroznových jader?
 • Zkoumáme papáju
 • Fenomén papája
 • Mumio
 • MACA - podivuhodné afrodisiakum
 • Kyselina lipoová
 • Ananas
 • Amarant (laskavec) - obilnina a zelenina pro posilu
 • ACAI - EXOTICKÉ OVOCE Z BRAZÍLIE
 • Mladý ječmen a léto
 • Chlorella pyrenoidosa si razí cestu
 • Zelené rostliny pro zdraví
 • Pigmenty
 • Jídelníček pro zdraví
 • ALOE ARBORESCENS zasluhuje pozornost
 • Acemanan
 • Kurkumin jako nutrigenetikum
 • Chlorella pyrenoidosa jako nutrigenetikum?
 • Symbinatur - Zpravodaj emailem
  Zadejte svou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.


  Symbinatur - Přihlášení do klubu
  Heslo:


  Symbinatur - Stálá nabídka
  BOBY STAR - více BOBY STAR
  výrobce: STARLIFE
  Obsažené látky napomáhají: při regeneraci svalů zvyšovat prokrvení svalst...
  INOSINE STAR - více INOSINE STAR
  výrobce: STARLIFE
  INOSINE STAR obsahuje inosin, který je tělu vlastní a ze kterého se v organ...
  KELP - více KELP
  výrobce: STARLIFE
  Kelp je mořská řasa bohatá na vitaminy, aminokyseliny a minerály. Je jedním...
  ARTHRIMAX - více ARTHRIMAX
  výrobce: STARLIFE
  Produkt ARTHRIMAX byl pečlivě sestaven z přírodních složek, známých již v l...
  ACIDOBIFIDUS JUICE STAR - více ACIDOBIFIDUS JUICE STAR
  výrobce: STARLIFE
  DOPLNĚK STRAVY IMUNITA-VITALITA-DETOXIKACE Složení (30 ml): Třikrát fil...
  ANTI-PARASITE - více ANTI-PARASITE
  výrobce: STARLIFE
  Produkt ANTI-PARAZITE je jedinečnou směsí přírodních složek: Česnek pomáhá...
  Symbinatur - Nejbližší semináře

  Symbinatur - Diskuzní fórum

  Symbinatur - Tiskové zprávy

  S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Používáním naších stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookie ve vašem počítači / zařízení. Nastavení cookies můžete změnit v nastavení vašeho prohlížeče.
  Zavřít

  Naše společnost je partnerem Lyoness

  O bližší informace jak využít slevový systém a výhody při Vašem nákupu v našem E-shopu, jak se registrovat a podobně, nás kontaktujte na dfm@symbinatur.com.

  Symbinatur - Nejzajímavější seriály