Již půl století známe techniku, která využívá liposomy coby nosiče pro různé účinné látky, jež potřebujeme dostat do těla, aby zde pozitivn...

Symbinatur.com - eshop s přírodními prostředky

Lékařská poradna

SYMBIVITA - Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Léčiva v liposomální formě

Léčiva v liposomální formě
Léčiva v liposomální formě


Již půl století známe techniku, která využívá liposomy coby nosiče pro různé účinné látky, jež potřebujeme dostat do těla, aby zde pozitivně působily.

Liposomy jsou mikroskopické částice tuku vzniklé z fosfolipidů uspořádaných do membrány, ta má totiž příbuznou strukturu jako membrána buňky. Když se k ní liposom přiblíží, spojí se s ní a do buňky se vylije obsah liposomu.


Léčiva v liposomální formě


Myšlenka je to úžasná, takové tukové buňky jsou obsaženy v mateřském mléku a víme o nich, že pomáhají účinně transportovat výživu z mateřského mléka do těla novorozence. A funguje to. Proč by se tato metoda nemohla využívat i v transportu účinných léčivých látek?

Vědci hledají formu, jak by měl liposom vypadat, jak a z čeho jej vyrobit a jak do „bubliny“ liposomu umístit požadovanou látku, již potřebujeme přenést dovnitř buňky.

Liposomy jsou velmi málo odolné vůči nízkému pH v žaludku, enzymům gastrointestinálního traktu a solím žlučových kyselin. Z toho důvodu jsou převážně aplikovány parenterálně (do žíly), či topicky (formou masti). A dále je třeba vyřešit problém, aby se z liposomu účinná látka uvolnila až na základě určitého stimulu, a tak aby se dal takovýto prostředek využít v klinické praxi.

Jeho výroba ovšem není jednoduchá a (ať chceme nebo nechceme) může vzniknout jedině díky farmakologické technologii. A tu se vynoří další otázky, které stojí „za oponou“: Bude onen prostředek vyroben jakožto léčivo, nebo coby potravní doplněk? Pokud to bude léčivo, tj. s prokazatelným léčebným účinkem, bude spadat do kompetence kontrolních institucí pro léky a farmacii. Pokud to bude potravní doplněk, nebude určen k léčení, nýbrž jen k prevenci. Když se bude touto otázkou čtenář podrobněji zabývat a listovat ve zprávách a studiích, najde i protichůdné závěry, přestože jde o tentýž princip. Závěry prací organizovaných farmaceutickými firmami tvrdí, že je účinnost takového prostředku srovnatelná s klasickým výrobkem a že léčivého efektu lze dosáhnout pouze injekční formou. Zprávy prací z druhého tábora popisují liposomální efekty srovnatelné s injekční formou.

Výzkumy se nejvíce týkají liposomální formy vitaminu C, hlavně v oblasti imunologie a léčby rakoviny. Ale okruhů využití je samozřejmě mnohem víc.

Hlavní myšlenka je v tom, aby se obešel kontrolní mechanizmus trávicího traktu a vitamin C se dostal krví přímo k cílovému orgánu, kde zaktivizuje obranu a spustí léčivý proces i za tu cenu, že se velmi brzy začne nadměrná dávka vitaminu C z těla vylučovat. Tyto výzkumy se týkají hlavně injekčního podávání.

Ještě před 20 lety u nás nebyla tato metoda uznávána a povolena. Tehdy jsem jezdil do Německa, abych se jí tam učil, a infuzní vysoké dávky vitaminu C si pacienti museli kupovat v Německu. Určitou dobu jsem byl tedy svědkem účinku takové terapie, nicméně pozitivních výsledků bylo málo, a to hlavně proto, že infuze byly drahé, že aplikace se prováděla 3 x týdně a že v okamžiku, když céva při aplikaci praskla, nastaly komplikace v místě vpichu, takže mnoho lidí u této léčby nevydrželo, a přitom je jasné, že chronický problém vyžaduje dlouhodobou léčbu.

Dnes je již tato metoda povolena, existuje seznam lékařů, kteří tuto léčbu praktikují a jistě k tomu již mají jiné technologie, kdy mohou např. zavést kanylu do žíly pro dlouhodobé a opakované použití, a tak se vyhnout komplikacím…

Nicméně myšlenka, že bych mohl tento způsob aplikace vysoké dávky vitaminu C použít bez použití infuze, je pro mne velmi přitažlivá, a proto jsem neváhal a zařadil jsem do nabídky a svého repertoáru liposomální vitamin C 1000 s názvem
Liposomální forma vitaminu C
Zatím jej používám v programu pro sportovce, v prevenci chřipek, pak ve fázi regenerace po nemocech a na jaře v prevenci sezónních alergií.


Léčiva v liposomální formě


A jsem rád, že nezůstalo jen u vitaminu C, ale že se objevil další výrobek, jenž k buňkám nese silný antioxidant glutathion a nazývá se:

Liposomální forma glutahionu.
Tento antioxidant má také svůj hluboký význam. Glutathion se zapojuje do přeměny chemické struktury látky působením živého organizmu za účasti enzymů. Při této biotransformaci zvyšuje biologickou aktivitu látky, což lze využít léčebně, anebo může mít naopak dopad negativní, kdy při biotransformaci vzniká toxický odpad, což se děje při léčení za použití některých chemických léků.

Příkladem může být jedovatý odpad, který zůstane po užití paracetamolu na sražení teploty. Ani si nedovedeme představit, jak důmyslně je tělo vybaveno, aby se dokázalo těchto odpadů zbavovat. Vědci do hloubky prostudovali oxidační systém rodiny cytochromu P 450 a jeho podskupin - isoenzymů. Většina chemických léků se v játrech mění pomocí systému CYP 3A4 a CYP 2D6. Paracemanol se nejprve tímto systémem metabolizuje na toxický meziprodukt (N-acetyl-p-benzo-quinon imin) a zde je nutno poznamenat, že to je vlastně volný radikál. A to poskytuje vysvětlení, proč máte po prodělané chřipce různé pocity únavy, bolesti hlavy, slabosti svalů, a každému individuálně trvá, než se s tím vyrovná. A rychlost rekonvalescence a úlevy od těchto projevů je závislá na tom, jak rychle se tělo toho lidského jedu dokáže zbavit.

To se uskuteční pomocí konjugace s glutathionem, což je základní nitrobuněčný antioxidant. Úměra závažnosti nepříjemných pocitů je v tom, kolik léku jste na zvládnutí horečky použili a kolik glutathionu má vaše tělo k dispozici. Čím více chemického léku jste použili a čím méně glutathionu v těle máte, tím déle bude trvat vaše rekonvalescence.

Ale uvedený paracetamol není jediným zdrojem volných radikálů. Pokud totiž žijete způsobem, jenž přetěžuje váš detoxikační systém a vyžaduje trvale velká množství antioxidantů, tedy i glutathionu, potom chřipka, zvýšená teplota a užití léku ke sražení horečky přinese vašemu tělu těžkosti, protože zmíněný systém nestačí zvládnout (anebo jen s těžkostmi) likvidaci jedu. Rekonvalescence se prodlouží…
Kdo řešívá zdravotní obtíže tak, že si vezme rychle působící chemický lék na utišení svého problému – bez ohledu na prevenci, a navíc jeho organizmus není dostatečně zásoben antioxidanty, u toho člověka přejde nemoc pravděpodobně (a často tomu tak skutečně bývá) do chronické fáze. V buňkách těla a následně i v tkáních klesá hladina redukovaného glutathionu. Jeho opakovaně nízký obsah v těle je spojen s rychlým stárnutím, skvrnami na pokožce, diabetem, nemocemi plic a zažívacího ústrojí, křečovými stavy…

>> V otázce používání známých antioxidantů, jako jsou vitaminy E, A, C, je třeba si uvědomit, že tyto antioxidanty odejmou z molekuly volného radikálu nadbytečný elektron, ale samy se tím stanou volnými radikály! Takže proces nekončí, tělo musí pokračovat v přeměně dále, až se dostane k popsané konjugaci s glutathionem. <<

Chemicky
je to tripeptid, složením gama-glutamyl-cysteinyl-glycin.
Vyskytuje se ve dvou formách – v redukované (jde o triol, zkr. GSH) a v oxidované (jde o bisulfid, zkr. GSSG).

Glutathionu je dána nesmírně významná schopnost biochemicky měnit svou formu. Dokáže definitivně zlikvidovat volné radikály a recykluje ostatní antioxidanty. Později je sám díky své schopnosti redukován a recyklován. Můžeme ho považovat za hlavní detoxikační jednotku a důležitou molekulu.

Glutathion je potřebný pro imunitní funkce a kontrolu nad zánětem, všeobecně chrání naše buňky.

Zvlášť zmiňuji, že chrání mitochondrie, sloužící uvnitř buněk coby naše „elektrárny“. Zde při výrobě energie dochází ke spalování živin za přítomnosti kyslíku, ale volné radikály tuto aktivitu brzdí. Jestliže je výroba energie v mitochondriích omezena, dostáváte další vysvětlení, proč se cítíte po prodělané viróze unaveni, bolí vás svaly, nesoustředíte se…

Nyní máme glutathion i v liposomální formě, její podstata je popsána výše, již v případě vitaminu C.

Můj postoj k tomuto produktu je stejný, uvítal jsem tuto formu a v kombinaci obou přípravků vidím velký přínos pro prevenci i pro řešení chronických onemocnění.


A ještě doplňující vynucená poznámka.

Čtenář si dnes, kvůli legislativním omezením, musí sám hledat cestu, jak si může pomoci, a buď přejde na e-shop www.symbinatur.com a zde si příslušný produkt najde, nebo může svůj dotaz napsat do poradny.


MUDr. Pavel ŠáchaSymbinatur - Podobné články
 • Klinické studie KSM-66
 • Ashwagandha zvyšuje svalovou sílu, zrychluje regeneraci po vyčerpání
 • Ashwagandha u hypotyreózy
 • Indický ženšen
 • Základní informace o vitaminu C
 • Ortomolekulární medicína je dostupná
 • STRONG C 1000
 • FLAX OMEGA 3
 • MORINGA od Mrtvého moře
 • Zůstaňte v létě vitální a zabezpečte organismu i pokožce vše co potřebuje!
 • Aby dětem nechybělo železo!
 • Je čas na posílení imunity dodáváním vitaminu D
 • Pár formulí pro dobrou kondici
 • Úvod pro novou spolupráci
 • Jak pomoci kloubům?
 • Mnozí se ptají
 • SUPER VITAMIN C
 • AVITA příběh
 • Zdravý růst a dobrá regenerace
 • Osteoporóza nemá šanci
 • Vitamin D a minerály pro tělo
 • Olej ze semen lnu
 • Zdravý růst a dobrá regenerace
 • Silný vitamin C
 • Co všechno ještě potřebujeme pro dobití (se) energií
 • Vitamin C v liposomech
 • Kdy a jak se dá použít vitamin C
 • Moringa–strom života
 • Máte první vrásky? Zkuste unikátní přírodní kolageny!
 • Jak sportovkyně Mirka řešila své problémy s anemií
 • RECEPT na letní kokteil s MORINGOU!
 • Moringa a diabetes
 • Avita očistný program
 • ALOE VERA A ENZYMY
 • Pozitivní účinky a vliv moringy na diabetes
 • Moringa – zdraví a vitalita ukrytá v listech zázračného stromu
 • Trápí vás bolest kloubů? Zaměřte se na jejich správnou výživu
 • Nebuďte ve stresu! Raději podpořte svůj mozek
 • Pět výhod indické ashwagandhy
 • Které dva potravní doplňky jsou při hubnutí nejdůležitější?
 • Bolesti hlavy, málo energie a suchá pokožka? Dodejte tělu železo!
 • Připravte si chutné smoothie z moringy
 • Máte problémy s trávením? Tato přírodní léčiva vám pomohou!
 • Máte první vrásky? Zkuste unikátní přírodní kolageny!
 • Symbinatur - Zpravodaj emailem
  Zadejte svou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.


  Symbinatur - Přihlášení do klubu
  Heslo:


  Symbinatur - Stálá nabídka
  FOR MAN - více FOR MAN
  výrobce: VIANUTRA
  Potravní doplněk – komplex přírodních látek pro podporu zdraví a vitality...
  NU-sůl - více NU-sůl
  výrobce: NU-sůl
  Nu-sůl je náhrada kuchyňské soli bez sodíku a glutamátu s draslíkem a nahr...
  RASPBERRY KETONES STAR - více RASPBERRY KETONES STAR
  výrobce: STARLIFE
  Doplněk stravy se sladidlem Euterpe jsou vysoké, většinou silně odnožují...
  LIFE STAR - více LIFE STAR
  výrobce: STARLIFE
  Potravní doplněk Kořen rdesna mnohokvětého přináší duševní klid a současn...
  BEAUTY CARE - více BEAUTY CARE
  výrobce: VIANUTRA
  potravní doplněk – komplex přírodních látek na zlepšení kvality vlasů, poko...
  GOTU KOLA - více GOTU KOLA
  výrobce: STARLIFE
  Gotu Kola - Centella asiatica –je kultovní bylinou mistrů jógy i jiných ori...
  Symbinatur - Nejbližší semináře

  Symbinatur - Diskuzní fórum

  Symbinatur - Tiskové zprávy

  S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Používáním naších stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookie ve vašem počítači / zařízení. Nastavení cookies můžete změnit v nastavení vašeho prohlížeče.
  Zavřít

  Naše společnost je partnerem Lyoness

  O bližší informace jak využít slevový systém a výhody při Vašem nákupu v našem E-shopu, jak se registrovat a podobně, nás kontaktujte na dfm@symbinatur.com.

  Symbinatur - Nejzajímavější seriály